MHP olağandışı kongreye gidiyor!

MHP’de muhalifler olağandışı kurultay talebiyle açtıkları davayı kazandı. Kararı alkışlarla karşılayan muhaliflerin ‘Ülkücü hareket engellenemez’ sloganlarına diğer taraf ise ‘Hareketin öncüsü Devlet Bahçeli’ sloganlarıyla karşılık verdi. iki taraf arasında gerginlik yaşandı. Kararın hemen peşinden Ankara Adliyesi önünde izah yapan Yücel Kum, “MHP 1969’dan beri süregelen bir gelenektir. Ankara 12.Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından bugün hukuka uygun olmadığını düşündüğümüz bir tesis edilmiştir. Bu karara karşı kapsamı geniş bir izah MHP Genel Merkezi tarafından yapılacaktır. Karar net değildir. Yargıtay yolu açıktır. Kesinleşmeden icra edilmesi olası değildir. Bugüne kadar süregelen yargı uygulamalarına da bütünüyle ters olduğunu düşünüyoruz. Temyiz hakkımızı da kullanacağız” diye konuştu.

“3 TANE ÇAĞRI HEYETİ ÜYESİ GÖREVLENDİRİLMİŞTİR”
Dava sonrası izah yapan muhaliflerden Sinan Oğan’ın Avukatı Kürşat Ergün ise, şunları kaydetti:
“Yaklaşık 3 aydır süren olağandışı kongre taleplerine ait hukuki vaziyet bugün itibariyle sonuçlanmıştır. Burada bizim dava dilekçemizde beyan etmiş olduğumuz hususların tamamı mahkeme tarafından Sayın Hakim tarafından kabul edilmiştir. MHP’nin Olağandışı Genel Kurulu’nun toplanması için bizim dilekçemizde beyan etmiş olduğumuz 3 tane çağrı heyeti üyesi görevlendirilmiştir. Bu noktadan sonra bizler gerekçeli kararı alır almaz MHP olağandışı kurultayının toplanması için ihtiyaç duyulan süreci başlatacağız. Bu noktadan sonra olağandışı kongreyi yapabilmek yerine tüm iş ve işlemleri yürütme yetkisi çağrı heyetine verilmiştir. Ancak şöyle bir yanlış vaziyet anlaşılmasın, buradaki görevlendirme yalnızca olağandışı kongre sürecinin yürütülmesine ilişkindir. Bunun dışında MHP Genel Merkezi görevdedir, genel Merkez Yönetimi görevdedir. Ancak olağandışı kongreye ait rastgele bir işlem tesis etme yetkisi bütünüyle ortadan kalkmıştır. Bizim çağrı heyeti olarak bildirdiğimiz isimler bu süreci yönlendirecektir.”

“KARARI ALIR ALMAZ KONGRE SÜRECİNİ BAŞLATIYORUZ”
Bundan sonra işlenecek takvimle alakalı ise Ergün, “Genel Merkez Yargıtay yoluna gidebilir. Bu açıdan kanuni vaziyet söz konusudur. Ancak Genel Merkezin Yargıtay aşamasına gidecek olması bizim işlem niteliğimizi ortadan kaldırmaz. Biz gerekçeli kararı alır almaz, bu zannediyorum bugün veya Pazartesi günü. Bu kararı alır almaz bu kongre sürecini başlatıyoruz. Bu süreç başladıktan itibaren 1,1,5 ay itibariyle sonuçlanması beklenen bir süreçtir. Çağrı heyetindeki isimler Mehmet Bilgiç, Ali Sağır, Ayhan Erel görevlendirilmiştir. Bu görevlendirilen kişiler partimizin üst kurul delegeleridir. Öz ve öz ülkücü hareketin, milliyetçi hareketin evlatlarıdır. Bu noktadan sonra herkes müsterih olsun” ifadelerini kullandı.
Dava sonrası çıkışta taraflar arasında yaşanan gerginlikle alakalı Ergün, “Burada taraf yok. Burada tek taraf var. Bu tarafta ülkücü hareketin bizzat kendisidir. Şuanda hangi noktada olursa olsun arkadaşlarımız var. ülküdaşlık hukuku çerçevesinde biriz, beraberiz, bütünüz ve hep birlikte tek yumruk olarak kongre sürecine gideceğiz” dedi.

Öte yandan 1 Kasım seçiminde MHP’deki rey kaybı üzerine; Meral Akşener, Koray Aydın ve Sinan Oğan gibi isimler genel başkan adaylıklarını açıklayarak, seçimli olağandışı kurultay yapılabilmesi için tüzük kurultayı toplanması talep etmişti. Bunun için delegelerden toplanan 543 imza, MHP Genel Merkezi’ne sunulmuştu. Ancak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kurultayın 18 Nisan 2018’de toplanacağını açıklamıştı. Muhalif isimler, konuyu 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne taşımış, 3 kişilik çağrı heyetinin toplamasını ve kurultaya gidilmesini talep etmişti. 

PELİN ÜZEK 

Bir önceki yazımız olan Müezzinoğlu, projeleri anlattı başlıklı makalemizde haber, haberler ve müezzinoğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply