Davutoğlu: ‘Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulmasını 3 ay içinde gerçekleştiriyoruz’

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Haziran sonu itibariyle Avrupa’ya vizesiz yolcu imkanının sağlanacağını söyledi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, önümüzdeki 3 ay içinde hayata geçirilecek olan reformlarla alakalı izah yaptı. Davutoğlu, yeni anayasanın takvimini öne aldıklarını belirterek, “AK Parti bünyesinde oluşturduğumuz Anayasa komisyonu kısa müddette yazımı tamamlayacak. Yeni Anayasa için vatandaşlarımızın onayını isteyeceğiz. Türkiye’nin hızını kesen değil, önünü açan, yerli, milli, sivil bir Anayasa’yı hep birlikte yazacağız” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu 64. Hükümetin 2016 Yılı Eylem Planı’nı açıkladı. Haliç Kongre Mezkezi’nde tertip eden programa Başbakan Yardımcıları Lütfü Elvan, Numan Kurtulmuş, Mehmet Şimşek, Sıhhat Bakanı Mehmet Müezzinoğllu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Asil katıldı.
Başbakan Davutoğlu, önümüzdeki 3 ay içinde hayata geçirilecek olan reformlarla alakalı izah yaptı.

“TÜRKİYE UZAY AJANSI’NIN KURULMASINI 3 AY İÇİNDE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”
Başbakan Davutoğlu, “Bu reformlarımızı rastgele bir gecikme olmadan vaktinde yerine getiren bir başbakan olarak huzurunuza çıkacağım. Demokratikleşme alanında, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun etkinliğinin artırılması, Temyiz Mahkemeleri’nin alt derece mahkemeler üzerindeki hukukilik denetiminin ötesine geçen yetkilerinin sınırlandırılması, iş mahkemelerinin yapısı ve işleyişinin gözden geçirilmesiyle alakalı çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. Siber güvenliğe ait yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi, yönündeki çalışmalar bu dönemde tamamlanacak. Eğitim fakültelerinin yine yapılanması çalışmalarını da 3 ay içinde tamamlayacağız. Aile hekimliği uygulamasını yine yapılandıran yeni bir sıhhat reformu üzerinde çalışıyoruz. Uyuşturucuyla mücadele eylem planındaki adımları atacağız. Vergi usul kanununun güncellenmesi, mali mevzuatta yer alan dönemsel artışları belirli bir göstergeye başlayan düzenlemelerin gözden geçirilmesi çalışmaları devam ediyor. İş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi için yatırımda bürokrasinin azaltılması , Uluslar arası direk sermayenin ülkemize çekilmesi, çalışma ruhsatlarında basitleştirme, turkuaz kart sisteminin oluşturulması, yurtdışında yaşayan nitelikli insan gücünün ülkemize kazandırılması önümüzdeki 3 ay içinde tamamlanacak. Yükselen Türkiye’nin ehemmiyetli bir adımı olan Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulmasını 3 ay içinde gerçekleştiriyoruz” dedi.

“HAZİRAN SONU İTİBARIYLA VİZESİZ SEYAHAT İMKANI SAĞLANACAK”
Davutoğlu vizelerin kaldırılmasıyla alakalı tarih vererek, “ Vize muafiyeti çerçevesinde 72 gerekliliğin 43’ünü tamamladık. Geriye kalan idari ve yasal düzenlemeler kısa müddette tamamlanacak. Haziran sonu itibarıyla vizesiz yolcu imkanı sağlanacak” dedi.

“ANAYASA VAADİMİZİN TAKVİMİNİ ÖNE ALDIK”
Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“1 senelik takvim öngörmüştük ancak komisyon çalışmaları, özellikle CHP hasebiyle akamete uğradı. Anayasa vaadinin takvimini öne aldık. En kısa müddette tüm kesimlerin kabul edeceği sivil bir milli anayasa yapacağız inşallah. 78 milyon vatandaşımızı dikkate alarak yolumuzda yürümeye devam edeceğiz. Milleti değil devleti tanımlayan bir Anayasa yapacağız. Her hafta akademisyenlerle, siyasilerle, devlet tecrübesine sahip arkadaşlarla daimi toplantılar halindeyiz. Milletimizin beklentisini karşılamaya dönük özel çalışmalar planladık. AK Parti bünyesinde oluşturduğumuz Anayasa komisyonu kısa müddette yazımı tamamlayacak. Ortaya çıkan taslağı yetkili kurullarımızla olgunlaştırdıktan sonra meclisimize en kısa müddette sunmuş olacağız. Yeni Anayasa için vatandaşlarımızın onayını isteyeceğiz. Türkiye’nin hızını kesen değil, önünü açan, yerli, milli, sivil bir Anayasa hep birlikte yazacağız inşallah. Hukukun üstünlüğünü benimsemiş, özgürlüklerin kısıtlanmasını bir Türkiye hayaliyle yola çıkıyoruz. Söz verdik yaptık. Bütün vaatlerimizi 3 ayda yerine getirdik. AK Parti hükümetleri bundan önce olduğu gibi bundan sonra da sözünün eri olacak. Reformlarla Türkiye ekonomisinin ikinci atılım yapmasını sağlayacağız”. 

Bir önceki yazımız olan MYP Lideri Yılmaz: 'Azerbaycan’ın yalnız olmadığı duyuru edilmelidir' başlıklı makalemizde azerbaycan, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply