Ve Davutoğlu tarih verdi!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Verdiğimiz vaatlerin yüzde yüzünü gerçekleştirmiş olarak huzurunuzdayım. Reformlarımızın yüzde 70’ini 6 aylık reformlarımızın yüzde 30’unu gerçekleştirdik. Biz icraatlarla huzurunuzdayız” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu 64. Hükümetin 2016 Yılı Eylem Planı’nı açıkladı. Haliç Kongre Mezkezi’nde tertip eden programa Başbakan Yardımcıları Lütfü Elvan, Numan Kurtulmuş, Mehmet Şimşek, Sıhhat Bakanı Mehmet Müezzinoğllu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Asil katıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “3 ayların ilk gününde hepinize güzel yıllar diliyorum. Allah yolumuzu hayır etsin. Bugün burada huzurunuzdaysak en büyük haysiyet milletimize aittir. 64. hükümet olarak 4.5 aylık süresi tamamladık. Yalnızca yol haritamızı hazırlamakla kalmadık. 3 aylık ve 6 aylık hedeflerimiz millletimizle paylaştık. Hükümetimizi kurduktan sonra kolları sıvadık ve yol haritamızı hazırladık. Hükümet olarak neler yaptık bu konuda milletimizi bilgilendirelim istedik. Verdiğimiz vaatlerin yüzde yüzünü gerçekleştirmiş olarak huzurunuzdayım. Reformlarımızın yüzde 70’ini 6 aylık reformlarımızın yüzde 30’unu gerçekleştirdik. Biz icraatlarla huzurunuzdayız” dedi.

“HAKARETİ SİYASET ÜSLUBU ZANNEDENLERİ, ŞİDDETLE LANETLİYORUM”

Başbakan Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na yönelik ifadeleri hasebiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu sert sözlerle eleştirerek, “Biz icraatlarla meşgul iken bazıları hakaretle meşgul. Biz söz verip gereğini yaparken bazıları haya ve edep duygularını çiğneyerek muhataplarını hakaretle karşılayan bir zihniyete sahip. Hakareti politika üslubu zannedenleri, şiddetle lanetliyorum. Söz verip gereğini yağmak bize düşer, tahrip etmek, yıkmak onlara düşer. İcraat bize düşer, hakaret onlara düşer. Herkesi kadınlarımıza hürmette kusur göstermeye çağrı ediyorum. Umut ediyorum ana muhalefet partisi öncüsü de bu tavsiyelerimizi göz önüne alır, fikirleriyle gündeme gelir, hakaretleriyle değil” diye konuştu.

“7 HAZİRAN’DAN BU YANA TERÖRLE YOĞUN BİR ŞEKİLDE MÜCADELE EDİYORUZ”

“Coğrafyamızı da büyük yangınlar var” diyen Başbakan Davutoğlu, “Canını kurtarmak için ülkemize sığınan milyonlarca kardeşimize gönlümü açmış bütün imkanlarımız seferber ettik. 7 Hazirandan bu yana terörle yoğun bir şekilde mücadele ediyoruz. Biz hiç bir zaman mazeretlerin arkasına sığınan bir hükümet olmadık olmayacağız. Eş zamanlı olarak reformlar yapıyor, kamu düzenini sağlıyor, AB hedeflerine yürüyoruz. Türkiye’nin yürüyüşünü kimsenin durdurmasına müsaade vermedik vermedik Allah’ın izniyle. Türkiye negatif çabalara karşın geriye doğru tek bir adım atmayacaktır. Geçen hafta Diyarbakır’daydım. Teröre karşı tek yürek olduk. Bugün de İstanbul’da yaptığımız icraatlarla tek bilek oluyoruz. Söz verdik yaptık diyoruz. Söz vereceğiz, yapacağız diyoruz. Her hangi bir gecikme olmadığı gibi verdiğimiz sözü gününden önce de gerçekleştirdiğimiz oluyor. Toplumun her kesimin huzur içinde yaşadığı, işçinin, esnafın, çiftçinin ürettiği ve bunun karşılığını aldığı başı dik insanların Türkiye’sini kuruyoruz. Bu gayeyle 14 senede demokrasinin büyümesinde engelleri bir bir kaldırdık. Türkiye’yi kapasitesini en iyi kullanan bir performansa taşıdık. Dış ticaret, beynelmilel yatırımda rekorlar kurduk ekonomimizi, milletimizi tarihine yakışır şekilde şaha kaldırdık. Gece gündüz yorulmadan ülkemizin refahı için çalıştık. Burada bir sefer daha kutlu yolculuğun çığını başlatan sayın cumhurbaşkanımıza huzurlarınızda teşekkürü borç bilirim. Yüzde 4’lük büyümeyle Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ülkeler ortalamasının 2 katından fazla büyüdük. G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen 4. ülke olduk. Bu büyümenin pozitif tesirleri toplumun her kesiminde hissedildi. ABD’den sonra en fazla istihdam üreten ülke olduk. Kadınlarımızın iş gücüne katılımını artırdık. Bankacılık sektörümüzü sağlam bir tabana oturttuk. Böylelikle yıllıklandırılmış dış ticaret açığı 2010 yılından bu yana en düşük seviyeye indi.” diye konuştu.

“HAZİRAN’DA VİZESİZ OLARAK AVRUPA’YA GİTME HAKKINA ELDE ETMİŞ OLACAĞIZ”

2016 senesi daha da bereketli bir sene olacağını belirten Davutoğlu, “Türkiye’nin ilerlemesini engellemek isteyenler emeline ulaşamayacak. Türkiye’de reformu arttırmanın vakiti geldi. Tutamayacağımız sözleri vermedik söz verdiysek gereğini yaptık. Biz halkımıza güveniyoruz, halkımız bize güveniyor. Bin kere düşünür 1 kere söyleriz. şeffaf şekilde her şeyi sizinle paylaşıyoruz. Her yerde anlattığımız vaatleri önce zihnimize yazdık sonra milletimizle paylaştık. Vaatlerimizin tamamını gerçekleştirdik. 3 aylık reformların yüzde 70’ini tamamladık. Mart ayında söz verdik Haziran’da vizesiz olarak Avrupa’ya gideceksiniz diye. Haziran’da huzurunuza çıkıp vizesiz olarak Avrupa’ya gitme hakkına elde etmiş olarak sizlerle paylaşacağız. Onun için 3 aylık reformların bir bölümünü erteledik ki vize için yasal düzenlemeleri yapalım. Muhalefetin geçici bütçe ile kalıcı bütçeyi birlikte çıkarma teklifimize pozitif yanıt vermemesi de gecikmeye neden oldu” şeklinde konuştu.

“KADININ İŞGÜCÜNE KATILIM ORANININ DAHA DA ARTTIRILMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Kadınlara tanınan haklarla alakalı konuşan Davutoğlu, “Hem işgücü hem de anapara verimliliğini arttırmayı hedefliyoruz. 2016 Eylem Planı’nda eğitim ve işgücü verimliliğine özel bir ehemmiyet verdik. Genç işsizlik oranının düşürülmesi, kadın işgücüne katılım oranının daha da arttırılması için çalışıyoruz. Çıraklık eğitimini güçlendiriyoruz. Çalışan kadınların doğuma ait müsaade haklarını arttırıyoruz. 850 bin kadın memurumuzun kariyerlerini kolaylaştırmak için doğum hasebiyle fiyatsız geçen sürelerini memurluk kıdeminde değerlendirme kararını aldık. Çocuğu olan anne ve babaya çocuğu eğitim çağına gelinceye kadar kısmi çalışma hakkı tanıdık” dedi.

“KADINA KARŞI ŞİDDETE NE KADAR KARŞI ÇIKTIYSAK KADINA KARŞI HAKARETE DE AYNI ŞEKİLDE KARŞI ÇIKACAĞIZ”

“Hangi siyasi görüşe ait olursa olsun bütün kadınlar mübarektir” diyen Davutoğlu, “anne olan her kadının ayakları öpülecek kadar bize emanettir. Kadına karşı şiddete ne kadar karşı çıktıysak kadına karşı hakarete de aynı şekilde karşı çıkmaya karşı birliğe ve beraberliğe çağrı ediyoruz. Kadına uzanan ellere nasıl ceza veriyorsuk kadına karşı uzanan dillere de aynı tepkiyi göstereceğiz. Gerek işçi gerekse memur kadın çalışanlarımıza ilk doğumda 60 gün ikinci doğumda 120 gün sonraki doğumlarda 180 gün hakkını getirdik. İşçi statüsünde yarı zamanlı kadınlarımızın çalışmadığı süreye ait prim ve ücretlerini asgari ücretten biz karşılıyoruz. Hane eksenli olarak çalışan kadınları geçici iş ilişkisi kapsamına dahil ediyoruz” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜ AÇAN, SİVİL ANAYASA’YI BERABER YAZACAĞIZ”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Haziran sonu itibariyle Avrupa’ya vizesiz yolcu imkanının sağlanacağını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, önümüzdeki 3 ay içinde hayata geçirilecek olan reformlarla alakalı izah yaptı. Davutoğlu, yeni anayasanın takvimini öne aldıklarını belirterek, “AK Parti bünyesinde oluşturduğumuz Anayasa komisyonu kısa müddette yazımı tamamlayacak. Yeni Anayasa için vatandaşlarımızın onayını isteyeceğiz. Türkiye’nin hızını kesen değil, önünü açan, yerli, milli, sivil bir Anayasa’yı hep birlikte yazacağız” dedi.

“TÜRKİYE UZAY AJANSI’NIN KURULMASINI 3 AY İÇİNDE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”
Başbakan Davutoğlu, “Bu reformlarımızı rastgele bir gecikme olmadan vaktinde yerine getiren bir başbakan olarak huzurunuza çıkacağım. Demokratikleşme alanında, TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun etkinliğinin artırılması, Temyiz Mahkemeleri’nin alt derece mahkemeler üzerindeki hukukilik denetiminin ötesine geçen yetkilerinin sınırlandırılması, iş mahkemelerinin yapısı ve işleyişinin gözden geçirilmesiyle alakalı çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. Siber güvenliğe ait yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi, yönündeki çalışmalar bu dönemde tamamlanacak. Eğitim fakültelerinin yine yapılanması çalışmalarını da 3 ay içinde tamamlayacağız. Aile hekimliği uygulamasını yine yapılandıran yeni bir sıhhat reformu üzerinde çalışıyoruz. Uyuşturucuyla mücadele eylem planındaki adımları atacağız. Vergi usul kanununun güncellenmesi, mali mevzuatta yer alan dönemsel artışları belirli bir göstergeye başlayan düzenlemelerin gözden geçirilmesi çalışmaları devam ediyor. İş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi için yatırımda bürokrasinin azaltılması , Uluslar arası direk sermayenin ülkemize çekilmesi, çalışma ruhsatlarında basitleştirme, turkuaz kart sisteminin oluşturulması, yurtdışında yaşayan nitelikli insan gücünün ülkemize kazandırılması önümüzdeki 3 ay içinde tamamlanacak. Yükselen Türkiye’nin ehemmiyetli bir adımı olan Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulmasını 3 ay içinde gerçekleştiriyoruz” dedi.

“HAZİRAN SONU İTİBARIYLA VİZESİZ SEYAHAT İMKANI SAĞLANACAK”
Davutoğlu vizelerin kaldırılmasıyla alakalı tarih vererek, “ Vize muafiyeti çerçevesinde 72 gerekliliğin 43’ünü tamamladık. Geriye kalan idari ve yasal düzenlemeler kısa müddette tamamlanacak. Haziran sonu itibarıyla vizesiz yolcu imkanı sağlanacak” dedi.

“ANAYASA VAADİMİZİN TAKVİMİNİ ÖNE ALDIK”
Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“1 senelik takvim öngörmüştük ancak komisyon çalışmaları, özellikle CHP hasebiyle akamete uğradı. Anayasa vaadinin takvimini öne aldık. En kısa müddette tüm kesimlerin kabul edeceği sivil bir milli anayasa yapacağız inşallah. 78 milyon vatandaşımızı dikkate alarak yolumuzda yürümeye devam edeceğiz. Milleti değil devleti tanımlayan bir Anayasa yapacağız. Her hafta akademisyenlerle, siyasilerle, devlet tecrübesine sahip arkadaşlarla daimi toplantılar halindeyiz. Milletimizin beklentisini karşılamaya dönük özel çalışmalar planladık. AK Parti bünyesinde oluşturduğumuz Anayasa komisyonu kısa müddette yazımı tamamlayacak. Ortaya çıkan taslağı yetkili kurullarımızla olgunlaştırdıktan sonra meclisimize en kısa müddette sunmuş olacağız. Yeni Anayasa için vatandaşlarımızın onayını isteyeceğiz. Türkiye’nin hızını kesen değil, önünü açan, yerli, milli, sivil bir Anayasa hep birlikte yazacağız inşallah. Hukukun üstünlüğünü benimsemiş, özgürlüklerin kısıtlanmasını bir Türkiye hayaliyle yola çıkıyoruz. Söz verdik yaptık. Bütün vaatlerimizi 3 ayda yerine getirdik. AK Parti hükümetleri bundan önce olduğu gibi bundan sonra da sözünün eri olacak. Reformlarla Türkiye ekonomisinin ikinci atılım yapmasını sağlayacağız”. 

“SÖZ VERDİK YAPTIK” HASHTAGİ DÜNYA TT LİSTESİNDE 1. SIRAYA YERLEŞTİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu Haliç Kongre Merkezi’nde 64. Hükümetin 2016 eylem tasarınını izah ettiği toplantıda fona yansıtılan “#SözVerdikYaptık “hashtagi sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın Dünya ve Türkiye Trend Topic Listesi’nde birinci sıraya yerleşti. Başbakan Davutoğlu ,Haliç Kongre Merkezi’nde 64. Hükümetin 2016 eylem tasarının izah ettiği sırada, Başbakan Davutoğlu’nun konuşma yaptığı sahnenin arka fonuna “#SözVerdikYaptık” hashtagi yansıtıldı. Hashtag kısa müddette Twitter’da Dünya ve Türkiye gündemine girerek, TT listesinde birinci sıraya yerleşti. 

Bir önceki yazımız olan Şimşek: Sanayinin çarkları Şubat’ta hızlandı başlıklı makalemizde başbakan yardımcısı, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply